tesis-galeri_112

 

GELENEKSEL TATLARI TARİH KOKAN DOKUSUYLA KAYHAN DÖNER SOFRASI SİZİ BEKLİYOR

600 yıllık bir geçmişe sahip Kayhan Hamamı; kuruluşundan 20. yüzyılın başına kadar Osmanlılara hamam hizmeti vermiş, Cumhuriyet öncesi dönemden günümüze kadar ise depo ve imalathane olarak kullanılmıştır.

Geçirdiği birçok yangın sonucu ağır hasarlar gören ve yıllara yenik düşen yapı, içinde bulunduğu Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde yürütülen yenileme çalışmaları kapsamında restoran ve organizasyon mekanına dönüştürülerek Bursa için kültür, lezzet ve tarihin iç içe geçtiği bir merkez konumuna ulaşmıştır. Osmanlı’nın Bursa’daki ilk yerleşim bölgelerinden biri olan ve ismi Kayı Boyu’ndan gelen Kayhan Mahallesi içinde yer alan yapının ismi bu sebeple Kayhan Hamamı’dır. Restoran olarak Burfaş işletmeciliğine verildiğinde yapının ismindeki ’’Kayhan’’ ibaresi orjinal olarak bırakılmıştır.

BURSA KEBABI ÖNCE TÜRKİYE, ARDINDAN DA DÜNYAYA KAYHAN’DAN YAYILMIŞTIR.
Yapının bulunduğu bölgeye ait bir başka dikkat çeken konu ise Kayhan Döner Sofrası’nda sunulan Bursa Kebabı’nın da burada doğmuş olmasıdır. Tesisin hemen alt sokağındaki Kayhan çarşısın’da Bursa’nın Döner Kebabı ismiyle başta Türkiye’ye ardından da tüm Dünya’ya yayılan bu lezzetin maharetli ellerinin de usta-çırak olarak yetiştiği yer bu mahallededir.

Tesisin köklerini oluşturan hamam yapısı korunurken dekorasyonunda da Bursa’ya has ipek tablolar ve Çiniler kullanıldı. Kayhan Döner Sofrası, aslına uygun restorasyonu sayesinde günümüzde tarihin hediyesi olarak hayat bulmuştur.

Mimari olarak 3 bölümden oluşan sosyal tesisin en büyük bölümünü oluşturan restoran kısmı 300 kişiye aynı anda servis yapılabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Tesisin diğer bölümlerini oluşturan 150 kişilik büyük salon ve 60 kişilik büyük salon ise toplu organizasyonlar, grup yemekleri ve özel etkinlikler için kullanılmaktadır.

Kayhan Döner Sofrası’nda maharetli ellerden çıkan benzersiz lezzetteki kebabın tadına doyulmazken, Osmanlı’dan günümüze ulaşmış tarihi bir dokuya sahip ortamıyla da misafirlerini geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarmaktadır. Kayhan Döner Sofrası; Kayhan çarşısı’nı gezmeye gelenler için huzurlu bir mola yeri, tarih düşkünleri için Osmanlı kültüründen bir çok iz bulacakları canlı bir müze, damak tadına düşkün misafirler için lezzet şölenlerinin yaşandığı eşsiz bir durak ve organizasyon sahipleri için hizmetin kalite ile yoğrulduğu benzersiz bir mekan konumundadır.

Geleneksel tatların tarih kokan durağı; Kayhan Döner Sofrası…
Geleneksel tatlarımızdan biri olan Bursa Döner Kebabı’nın en leziz halinin sunulduğu tarihi bir mekana konuk oluyoruz.

Sultan 2. Murat’ın başveziri Koca Mehmet Nizameddin Paşa tarafından hamam olarak inşa ettirilen yapı; kısa süre önce Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore edilerek Kayhan Döner Sofrası ismini almıştır.

Geleneksel tatların tarih kokan durağı…

Kayhan Döner Sofrası Hizmetleri: Restoran, Organizasyon hizmeti vermektedir.

Kapasite: Restoran 300 kişi, büyük salon 150 kişi, küçük salon 60 kişilik kapasiteleri mevcuttur.
Çalışma Saatleri: 08.00-21.00
Eposta: kayhansosyaltesisi@burfas.com.tr
Telefon: 444 9 444 / 2085 – 0224 800 2085 / 0530 237 16 01
Faks: 0224 800 2077
Adres: Kayıhan Sk. No: 31-35 OSMANGAZİ / BURSA